Beslenme ve Oruç

Beslenme/Oruç

Beslenme, sağlığın korunmasında en önemli rollerden biridir. Doğru beslenme besin değeri yüksek doğal taze gıdaları mevsiminde yeterli miktarda tüketmekle olur. Bunun yanı sıra sağlıklı beden için doğru egzersiz, uyku, derin nefes, cilt ve ağız bakımı, güneş banyosu gibi basit önlemlerin alınması gerekir. Uygun bir diyet tüm hastalıkların tedavisinde temel oluşturur. Aşırı gıda alımı yarardan çok zarara neden olur. Az yemek, sadece kilo kaybında etkin bir yöntem değildir, aynı zamanda kişinin kendisini zinde hissetmesine yardımcı olur. Az ve uzun aralıklarla beslenme vücudun dayanıklılığını artırır. Alınan gıdaların sadece zenginliği veya miktarı değil, ne kadar zamanda sindirildiği Naturopati açısından oldukça önemlidir.


Oruç


Oruç, kuşkusuz tüm doğal ilaçlar içinde en önemli ve en ucuz olanıdır. Vücut sisteminin zehirlenmesini engellemek, aşırı gıda alımı sonrasında vücudu rahatlamada en hızlı, basit ve etkili yöntemdir. Vücut sistemini iyi durumda tutmak için sadece küçük miktarda gıdaya ihtiyaç duyması şaşırtıcıdır. Çoğu insan, aşırı beslenmesine rağmen orta düzeyde yemek yediğine inanmaktadır; ancak unutulmamalıdır ki oruçtan ölünmez ama aşırı beslenmenin getireceği hastalıklar nedeni ile daha erken ölünebilir.


Yediğimiz gıdalarda, içtiğimiz suda, soluduğumuz havada milyonlarca bakteri vardır, elverişli koşullarda aşırı çoğalırlar. Fazla beslenme bakterilerin aşırı çoğalmasını sağlayacak elverişli koşulları yaratır. Doğa tedavisinin amacı detoks veya oruç ile hastalıkları tedavi ederek bu bakterileri yok etmektir. Oruç açlık ile karıştırılmamalıdır, oruç yapıcıdır açlık ise yıkıcıdır. Mide, bağırsak, karaciğer, pankreas ayrıca böbrekler ve akciğerler gibi tüm önemli organlar oruç sırasında dinlenir. Vücudu sağlıklı tutmak için yapılan bu yöntem, bir geleneksel naturopat rehberliğinde ele alınmalıdır. Orucu tutmaktan çok, orucu sonlandırma yöntemi daha önemlidir; çünkü yapılacak bir hata sindirim sisteminin hasarına neden olur. Kısacası, oruç gerçek bir temizlenme yöntemidir. Çoğu hastalıklarda en etkili ve doğal tedavilerden biridir.