Geleneksel Naturopati

Geleneksel Naturopati (Doğa Tedavisi) Nedir?

Geleneksel Naturopati (Doğa Tedavisi): İyileşmenin doğal yaşam yaklaşımları ve uygulamaları ile desteklenmesi prensibine dayanan bir yöntemdir. Ruhsal, zihinsel ve duygusal bütünlük bu prensibin temelidir. Sağlıklı ve zinde yaşam sanatıdır.
Vücut, kendini yaşam gücündeki dinamizmi ile iyileştirme yeteneğine sahiptir. Geleneksel Naturopati, hastalık belirtilerinin bedenin kendini düzeltme girişimi olduğunu ve baskılanmaması gerektiğini savunur.
Naturopati’nin altı temel ilkesi vardır;


● Doğanın iyileştirme gücü ; Vücudun doğal bilgeliği olan yaşam gücü,sürekli olarak vücut sisteminin sağlığını korumak ve dengede tutmak için çalışır.
● Önce zarar vermemek; Naturopati zararlı yan etkileri en aza indirmek için doğal şifa yöntemlerini kullanır ve yaşam gücü ile uyumlu hareket eder.
● Kök nedenlerine inerek rahatsızlığı ortadan kaldırmak; Fiziksel, zihinsel, duygusal veya çevresel faktörlerin bir araya gelmesi ile oluşan yaşam gücünün dengesizliği hastalık oluşturur. Naturopati, kişiye bütünsel yaklaşarak rahatsızlığın gerçek nedenini tespit etmeyi amaçlamaktadır.
● Kişiyi bütünüyle ele almak; İnsan fiziksel, zihinsel, duygusal, enerjik ve ruhsal yönleri ile çok boyutlu bir varlıktır. Ayrıca, her bireyin yaşadığı çevre ile ilişkisi ve etkileşimi vardır. Başarılı bir iyileştirme yaklaşımı için tüm bu alanlar ele alınmalıdır.
● Hastalıkları önlemek en iyi tedavi şeklidir; Ciddi, kronik hastalığın önlenmesi onu tedavi etmekten çok daha kolaydır. Doğa tedavisi programlarının temeli, gelecekte ortaya çıkacak hastalıkları önleyecek bütünsel, doğal yaşam tarzından oluşur.
● Naturopat sağlıklı yaşam eğitmenidir; Naturopatlara göre sağlığın korunmasında kişilerin eğitilmesi önceliklidir. Kişi uygulanacak işlemler ve kendi durumu ile ilgili bilgi sahibi olur. Kişinin memnuniyeti sağlandığı takdirde uygulanan yöntemin iyileştirme başarısı yüksektir.


Geleneksel Naturopati‘nin ana hedefi kişiyi sağlığına önem vermesi konusunda eğitmektir. Sağlıklı kalmak için temel gereksinimler; temiz hava, temiz su, güneş banyosu, hafif egzersiz, uyku, nefes, doğru beslenme ve maneviyattır. Geleneksel Naturopat’ın terapi şekli doğrudan şikayet ile ilgilenmek yerine vücudun doğal savunma mekanizmalarını kuvvetlendirmektir. Doğa tedavisi yaşı ve şikâyeti ne olursa olsun herkese yararlı olabilir ve önleyici olarak kullanılabilir.


Geleneksel Naturopat Ne Yapmaz?


Hastalığın teşhisi ve tedavisi, ilaç reçetelendirmesi ve invaziv yöntemleri uygulamaz.