Doğa Tedavisi Tarihi

Naturopati (Doğa Tedavisi ) Tarihi

Naturopati (Doğa tedavisi) antik çağlardan günümüze dek uzanan ve kadim öğretilerin bilgeliğinden yola çıkarak 17. ve 19.yüzyıllar arasında Avrupa’da oldukça önemli reformla başlamıştır. Naturopati‘nin ilkeleri ve uygulamaları yayılarak yerel kültürlerin içinde kök salmıştır.


19. yüzyıl Avrupası’nda Naturopati öncülüğünde insan vücudundaki sırlar ve insanın yapısal bilgisindeki değerler yeniden ortaya çıkmıştır.


20. yüzyılda holistik prensiplere modern sağlık hizmetlerinin adım adım girdiği ve desteklendiği görülmektedir. Naturopati 19. yüzyılda öncülük etmiş, 20. yüzyılda desteklenmiştir.


Reformu başlatanlar ve dönemin önemli isimleri;
1624-1689 Thomas Sydenham’a Hipokrat ile benzer tıp metotlarını kullandığı için ‘’İngiliz Hipokrat’ı’’ denilmiştir. 200 yıl sonra ortaya çıkacak Naturopati’nin temel prensibini klinik deneyimlerinden ortaya çıkarmıştır. Semptomlar, insan doğasının hastalıktan kurtulma çabasını temsil eder;


-Hastalığın nedenini gözlemle,
-Gözlemlerini kaydet,
-İyileşmenin doğal sürecine mümkün olduğunca az müdahale et.


1769-1843 Amerikalı Samuel Thomson, botanik tıpta ortaya çıkardığı ‘’Thomsonian’’ metodunu geliştirmiştir.
1799-1851 Silesian’lı çiftçi olan Vincent Priessnitz, koyunlarının halsiz olduklarında ya da yaralandıklarında suya yöneldiklerini gözlemlemiş, bu yöntemi kendisine ve çevresindekilere uyguladığında büyük başarı elde etmiş ve ünü yayılmıştır. Modern su terapilerinin temelini atmıştır.


1821-1897 Peder Sebastian Kneipp, geçirdiği tüberküloz hastalığı sırasında, su terapisi uygulayarak iyileşmiştir. Bu durumdan oldukça etkilenen Kneipp, hayatını Naturopati’nin yayılmasına ve uygulamalarına adamıştır.


1823-1926 Alman Louis Kuhne bilime eğilimi olan başarılı bir sanayicidir. Sağlığı bozulduğu dönemde, Priessnitz’in su terapilerini uygulamış ve su terapisini geliştirmiştir. Leipzig’de sanatoryum kurmuştur.


1862-1924 Amerikalı Henry Lindlahr, başarılı bir işadamı iken 30‘lu yaşlarda diyabet hastalığından sonra Peder Kneipp’in tedavisine başvurmuştur. Aldığı olumlu sonuçlar sonrasında doğa tedavisi için hizmet vermiştir. Amerika ‘da vejetaryen diyet, egzersiz, güneş banyosu, temiz hava ve su terapisini içeren doğa tedavisi uygulamalarının yapıldığı sanatoryumu kurmuştur.


1755-1843 Christian Friedrich Samuel Hahnemann “önce zarar verme’’ prensibinden yola çıkarak, insanda var olan ‘yaşam gücü’ nün hastalıkları tedavi edilebileceğini keşfetmiş ve bu yönteme Homeopati adını vermiştir. Bu sebeple Homeopati, Naturopati’nin içinde yerini almıştır.


1867-1930 Dr. Maximillian Bircher Benner, 20. yüzyılda doğal metotların yaygınlaşmasının arttığı dönemde yaptığı araştırmalarında, vitaminler keşfedilmeden önce, taze ve çiğ beslenmenin önemi üzerine yaptığı çalışmaları ile reform yapmıştır.


1887-1960 İskoçyalı James C.Thomson, denizcilik yaptığı yıllarda tüberküloz hastalığına yakalanmıştır. Doktorların 3 aylık ömrü olduğunu söylemeleri üzerine hastaneden ayrılmış, doğa tedavisi yöntemleri ile ilgili kitapları okuyarak, kendi üzerinde uygulamalarla eski sağlığına kavuşmuştur. Doğa tedavisi Thomson için bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Bunun üzerine Amerika’ya gitmiş, Henry Lindlahr’ın yanında 2 yıl eğitim almış ve daha sonra İskoçya’ya geri dönmüştür. İskoçya’da ailesinin evinde kalırken yakınlarına doğa tedavisi olarak güneş banyosu ve temiz hava yöntemlerini uygulamıştır. Başarısı ve ünü ‘’Güneş Işığı Doktoru’’ olarak tüm İskoçya’ya yayılmıştır.